Jak zginać tekturę przy składaniu zabawek z tektury

Zabawki i modele z tektury cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego! Rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię oraz pobudzają kreatywność u dziecka. Świetnie nadają się do zabawy samodzielnej lub w gronie rodzinnym. Zasada ich składnia jest prosta. W pudełku z wybraną zabawką lub modelem znajdziemy arkusz tektury z elementami danej zabawki, które należy wypchnąć, zgiąć i złożyć zgodnie z załączoną instrukcją. Proste i daje mnóstwo frajdy 🙂

Po co więc ten artykuł? Ponieważ sami wielokrotnie się łapaliśmy, że zdarza nam się popełniać te same błędy w trakcie procesu składnia naszych zabawek. Poniżej postaramy się krok po kroku rozwiać wszystkie wątpliwości i opisać kilka małych trików pomocnych przy składaniu zabawek lub modeli z tektury.

Jeden arkusz tektury i aż dwie strony?

Wydawałoby się, że arkusz tektury, który znajdziemy w pudełku z
obu stron powinien prezentować się w ten Strona wypukłasam sposób. A jednak tak nie jest! Choć na pierwszy rzut oka,
faktycznie arkusz z obu stron wygląda podobnie (w końcu jest to kawałek tektury! :)) kilka szczegółów sprawia, że strony zasadniczo się od siebie różnią. Na czym polegają wspomniane różnice, skąd się wzięły i jakie znaczenie mają one dla procesu składania zabawki lub modelu – krok po kroku opiszemy w tym wpisie dodają kilka graficznych pomocy 🙂

Dlaczego strony arkusza różnią się od siebie?

Wynika to przede wszystkim z procesu produkcji zabawki. Na arkuszu tektury kilkukrotnie zostaje odbity specjalny wykrojnik z kształtem wybranej zabawki. Działa to na zasadzie ogromnej prasy, która przyciskając wykrój do arkusza tworzy linie, wgłębienia i lekkie nacięcia. Im więcej razy dany wykrojnik zostanie odbity tym dany wzór jest bardziej wyraźny. Proces ten wykonuje się tylko z jednej strony arkusza, dzięki czemu zyskujemy pewność, że maszyna odbije wzór dokładnie w tym samym miejscu.

Czym różnią się od siebie strony arkusza?

Strona arkusza na której zrobione zostały odbicia jest przede wszystkim bardziej wypukła. Elementy wydają się być na niej lepiej wycięte i wręcz przygotowane do wypchnięcia. Ważne jest, żeby pracę rozpocząć właśnie na tej stronie. Unikniemy dzięki temu ryzyka uszkodzenia naszego elementu już na początku zabawy. Wypychając element  z tej strony mamy aż dwa ułatwienia:
1. Doskonale widzimy co potrzebujemy wypchnąć 🙂
2. Elementy są już z tej stronie lekko nacięte, więc wypychając musimy tylko lekko „naderwać” tekturę od spodu.

FRISCO (3)

Druga strona arkusza wygląda natomiast jak na poniższym obrazku. Jest płaska, elementy słabo widoczne. Wypychając elementy z tej strony łatwiej możemy uszkodzić tekturę i uzyskać elementy z lekko naderwanym „papierem”. 

dobre1

Czy zagięcie ma znaczenie?

Odbijanie wykroju zabawki na arkuszu tektury służy również do stworzenia specjalnych wgnieceń zwanych fachowo bigami”Umożliwiają i ułatwiają one równe zgięcie kartonu, lub papieru bez ryzyka uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę w trakcie składnia takiej zabawki lub modelu, którą stroną producent zaleca zaginanie tektury. W większości przypadków elementy zaginamy zgodnie z linią bigów. Jednak jak od każdej reguły również i tu również zdarzają się wyjątki 🙂 Warto o tym pamiętać i śledzić instrukcję!

Zalety zaginania tekturowego elementu zgodnie z instrukcją:
1. Prosta linia zgięcia
2. Dokładnie dopasowane do siebie elementy w trakcie składania zabawki

Zaginamy elementy zgodnie z instrukcją!

Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta w temacie zaginania elementów. Jeśli instrukcja nie przewiduje zagięcia elementu w stronę przeciwną do bigu łatwo uzyskać efekt nierównej lini. To niestety może też skutkować niemożliwością dopasowania ze sobą dwóch elementów w trakcie składania.

Zaginamy elementy zgodnie z instrukcją!

Czytajmy więc instrukcję, aby uniknąć sytuacji na na poniższym obrazku 😉

źle zgięta tektura

Mamy nadzieję, że nasz wpis przypadł Wam do gustu i zachęci do domowych eksperymentów nie tylko przy składaniu zabawek z tektury!

Naszą poradę możecie również ściągnąć w formie PDF 🙂
Jak zginać i wyginać zabawki z tektury.

Życzymy udanej zabawy!! 🙂

Blogerzy z Leolandii

Zobacz jeszcze

One thought on “Jak zginać tekturę przy składaniu zabawek z tektury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *