Domowe sposoby na bigowanie tektury

bigowaniu wspominaliśmy już w naszym pierwszym wpisie Jak zginać tekturę przy składaniu zabawek z tektury. Teraz nadszedł czas aby pokazać jak można wykonać bigi na tekturze samodzielnie w domu!

Czym jest bigowanie?

Bigowanie to proces w trakcie którego na papierze lub tekturze wykonujemy specjalne wgniecenia, które ułatwiają lub umożliwiają odpowiednie zgięcie papieru lub tektury.

Czy bigowanie tektury jest pracochłonne?

Nie! Wykonanie bigów, czyli zagięć jest niezwykle proste i nie zajmuje dużo czasu. Przy pomocy kilku przyborów stworzymy ładne, proste linie, które umożliwią zgięcie wybranej przez nas tektury w dowolnym miejscu.

Zaczynamy!

dsd_5265

 

1. Na wybranym kawałku tektury przy pomocy linijki i długopisu (lub innego mazaka) odrysowujemy linię w miejscu, w którym chcemy mieć zagięcie (big)

 

 

dsd_5277

 

2. Przykładamy wybrane narzędzie (w tym przykładzie łyżkę) dokładnie w miejscu narysowanej linii

 

 

dsd_5278

 

3. Do wybranego narzędzia i narysowanej linii przykładamy linijkę, która stanowi oparcie dla narzędzia. W ten sposób w trakcie ruchu nie wyjdziemy poza linię a big będzie równy.

 

 

dsd_5254
4. Spokojnym ruchem, stosując przy tym delikatny nacisk przesuwamy narzędzie wzdłuż narysowanej linii. Pamiętajmy, aby cały czas robić to przy linijce! Ruch należy powtórzyć dwukrotnie.

 

 

dsd_5276

 

5. Gratulacje! Big jest gotowy! 🙂

 

 

 

Domowe narzędzia, którymi można wykonać bigi:

1. Łyżeczka do kawy
Dostępna w każdym domu. Możemy użyć łyżeczki do kawy lub dużej łyżki do zupy. Nacisk wykonujemy szeroką stroną 🙂
Uwaga: nie polecamy używać łyżek plastikowych. W związku z koniecznością wykonania lekkich nacisków, plastikowa łyżka może łatwo się połamać w trakcie pracy.

dsd_5277

 

 

 

 


2. Nóż stołowy
Również dostępny w każdym domu. Ważne aby nożyk miał lekko zaokrąglony czubek. Ostra końcówka mogłaby niestety uszkodzić tekturę.
dsd_5263

 

 

 


3. Nóż introligatorski
Dostępny w każdym sklepie plastycznym, budowlanym, z akcesoriami do malowania i tapetowania. Przydatny nie tylko do wykonywania wgnieceń ale również do wycinania różnorodnych kształtów. Polecamy dla wszystkich miłośników prac DIY! 🙂
dsd_5266

 

 

 

 

 

Naszą poradę można również ściągnąć w formie PDF
Domowe sposoby na bigowanie tektury

 Życzymy miłej zabawy! 🙂

Blogerzy z Leolandii

 

Zobacz jeszcze

3 thoughts on “Domowe sposoby na bigowanie tektury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *